moalej
09 آذر 1401 - 11:30

تولیت آستان قدس رضوی: مهاجرت طلاب از مشهد به قم معکوس شود

تولیت آستان قدس رضوی خواستار معکوس شدن مهاجرت طلاب از مشهد به قم شد و گفت: حوزه علمیه مشهد باید به جایگاهی برسد که فضلا از قم و نجف برای کسب علم به مشهد بیایند.

به گزارش خبرگزاری تسنیم از مشهدمقدس، به نقل از آستان نیوز، حجت‌الاسلام‌والمسلمین احمد مروی در دیدار با طلاب مدرسه علمیه سلیمانیه مشهد، حوزه‌های علمیه‌ را مجموعه‌هایی مهم و اثرگذار در حفظ اسلام ناب و ارزش‌های دین دانست و اظهار داشت: هیچ مجموعه و نهادی توانایی و صلاحیت لازم برای پر کردن جایگاه حوزه علمیه را ندارد، آن مجموعه‌ای که تا به امروز اسلام ناب، مکتب و بنیان‌های عمیق فقه تشیع را حفظ کرده، همین طلاب و حوزه‌های علمیه بوده‌اند.

وی در ادامه به سختی‌ها و مشقت‌هایی که طلاب و علما در طول تاریخ برای حفظ مبانی اسلام و مکتب تشیع متحمل شده‌اند، اشاره و اظهار کرد: علما و طلاب در طول تاریخ علی‌رغم نبود امنیت اجتماعی و فشار‎های روز افزون حکام جور برای به حاشیه راندن دین و به تبع آن حوزه‌های علمیه و علما، هیچ‌گاه از ایستادگی در مسیر دفاع از اصول، ارزش‌ها و احکام دین کوتاه نیامدند و با تقوا محوری ارزش‌های دینی و احکام شرعی را به جامعه منتقل و موجب حفظ مکتب شدند.

تولیت آستان قدس رضوی افزود: از ابتدای فعالیت حوزه علمیه و روحانیت که پس از غیبت صغری آغاز شد فشارها، محرومیت‌ها و تهدیدهای فراوانی متوجه حوزه‌ بوده، اما به عنایت امام زمان(عج) حوزه‌های علمیه مانده است؛ هر مجموعه دیگری این حجم از هجمه‌ها را متحمل می‌شد تاکنون از بین رفته بود و این ماندگاری خود یک معجزه است.

وی خاطرنشان کرد: مطالعه زندگی نامه علما و بزرگان دین گوشه‌ای از محدودیت‌ها، محرومیت‌ها و فشارهایی که آن بزرگواران متحمل شده‌اند را نشان می‌دهد؛ سلسله طلاب و علما در طول تاریخ برای حفظ دین مجاهدت‌های فراوان و شکنجه‌ها، آزارها، مشقت‌ها و محرومیت‌های بسیاری را تحمل کردند و در این مسیر از جان خویش گذشته و شهدای فراوانی همچون شهید اول و شهید ثانی را نثار پاسداری از اسلام کردند.

 مروی نقش حوزه و طلاب را بی بدیل توصیف و تصریح کرد: روحانیت شیعه در همین سختی‎ها و دشواری‎ها رشد کرده است؛ بنای رضاخان بر نابودی روحانیت و حوزه‌ علمیه بود؛ اما از همین حوزه علمیه یک روحانی جلیل‌القدر برخواست و به فضل الهی و عنایت امام زمان(ع) دودمان پادشاهی را در این کشور برچید.

وی با بیان اینکه آستان قدس رضوی نسبت به مسائل حوزه علمیه بی‌تفاوت نیست خاطرنشان کرد: حوزه علمیه کهن مشهد سابقه‌ای بسیار درخشان دارد و رهبر معظم انقلاب نیز به این حوزه عنایت ویژه دارند. در طول تاریخ حوزه علمیه مشهد به برکت مضجع شریف امام رضا(ع) از کثرت علمای بزرگ و مدرسین برجسته برخوردار بوده است؛ حوزه مشهد از چنان جایگاهی برخوردار بوده که عالم بزرگی چون «علامه بحرالعلوم» برای کسب علم به این حوزه آمده است.

تولیت آستان قدس رضوی با تأکید بر اینکه بستر شکوفایی هر چه بیشتر استعدادها در حوزه مشهد باید فراهم شود، گفت: مهاجرت طلاب از مشهد به قم باید معکوس شود و این امر ممکن است، حوزه مشهد باید به جایگاهی برسد که فضلا از قم و نجف برای کسب علم به مشهد بیایند.

 مروی تصریح کرد: مضجع شریف عالم آل محمد(ع) در مشهد است و طلاب و حوزه علمیه این شهر نباید از این گنجینه عظیم غفلت کنند حوزه مشهد با الهام گیری از این روح مقدس و پاک می‌تواند بلندترین گام‌ها را بردارد؛ بخشی از کلاس‌های درس حوزه علمیه می‌تواند در حرم مطهر برگزار شود و طلاب اگر در مسئله علمی دچار مشکل می‌شوند باید از حضرت رضا(ع) مدد بجویند.

انتهای پیام/282/ن

منبع: تسنیم
شناسه خبر: 889847