moalej
08 بهمن 1401 - 22:55

معرفی مسئولان صادرکننده مجوز ساخت زمین‌های روی گسل شیراز به دادگاه

استاندار فارس با توجه به قرارداشتن زمین‌های حاشیه بولوار حسینی الهاشمی و زمین‌های برف فروشان شیراز روی گسل زلزله اظهار داشت: تخلفات ساخت و مجوزهایی که در این زمینه صادر شده مورد بررسی قرار گیرد و مسئولان سابق صادرکننده این مجوزها به دادگاه معرفی شوند.

به گزارش خبرگزاری فارس از شیراز، محمد هادی ایمانیه در نشست شورای مسکن استان در شیراز با اشاره به نظر گروه کارشناسی و علمی دانشگاهی مبنی بر قرارداشتن زمین های حاشیه بولوار حسینی الهاشمی و زمین های برف فروشان شیراز روی گسل زلزله اظهار داشت: تخلفات ساخت و مجوزهایی که در این زمینه صادر شده مورد بررسی قرار گیرد و مسئولان سابق صادرکننده این مجوزها به دادگاه معرفی شوند.

وی ادامه داد: نمی‌توان در مقطعی مجوز ساخت در این محدوده را صادر کرد و امروز که عده دیگری برای مجوز مراجعه می‌کنند به آن‌ها بگوییم که این کار خلاف است.

ایمانیه اظهار داشت: اداره کل راه و شهرسازی استان تا هفته آینده یا در یک نامه خطاب به دادستان تخلف مدیران سابق این اداره کل در صدور مجوز ساخت و ساز در بولوار حسینی الهاشمی را گزارش دهند و خواستار رسیدگی شود و یا یک مرجع علمی دیگر به جز دانشگاه که در این زمینه تحقیق کرده برای بررسی شرایط این منطقه از نظر زلزله‌خیز بودن یا نبودن معرفی کند.

استاندار فارس گفت: تیم علمی که در این زمینه تحقیقات انجام داده صدور مجوز ساخت در حد یک تا 2 طبقه را بلامانع دانسته، اما مخالف صدور مجوز بلندمرتبه سازی بود که مسئولان سابق که به رغم نظر کارشناسی اعلام شده مجوز‌های 30 طبقه و 50 طبقه صادر کرده اند باید به دادگاه معرفی شوند.

ایمانیه گفت: در مقطعی تصمیم گرفتیم که بخش‌هایی از زمین‌های این منطقه به ساخت مسکن برای نخبگان و افراد دارای مدارج بالای علمی با هدف تشویق آن‌ها به ماندن در کشور و جلوگیری از مهاجرت آن‌ها به دیگر کشور‌ها اختصاص یابد و این مسئله را امروز مصوب خواهیم کرد تا با توجه به بلامانع اعلام شدن ساخت و ساز‌های یک و 2 طبقه، بخشی از این زمین‌ها در اختیار استادان و نخبگان علمی و دانشگاهی فاقد خانه قرار گیرد تا آن‌ها اقدام به ساخت کنند.

وی ادامه داد: اگر به دنبال این هستیم که مانع مهاجرت نخبگان شویم این کار با حرف زدن و شعار دادن شدنی نیست و باید حداقل زمینه زندگی را برای آن‌ها فراهم کنیم.

استاندار فارس، در بخش دیگری از سخنان خود، با اشاره به تصویب ساخت شهرک جدید تابناک دوازدهمین جلسه شورایعالی شهرسازی و معماری ایران گفت: این شهر نباید به شهر آهن آلات تبدیل شود بلکه باید یک شهر آبرومند باشد.

ایمانیه با بیان اینکه ضرورت دارد که بر روی طراحی این شهر با بهره گیری از نظر کارشناسان و مشاور دقت شود، افزود: موافق ساخت و ساز بیشتر از 2 طبقه در این شهر نیز نیستیم و حتی اگر منازل به شکل یک طبقه ساخته شود بسیار بهتر است.

مدیر کل راه و شهرسازی فارس نیز در این جلسه با اشاره به نام نویسی 22 هزار 345 نفر متقاضی مسکن در طرح نهضت ملی مسکن شیراز گفت: از این تعداد تاکنون ثبت نام 10 هزار و 957 نفر نهایی شده است.

محمود رضا طالبان افزود: در شهر صدرا نیز تاکنون 191 هزار 472 نفر اقدام به نام نویسی کرده اند که ثبت نام 62 هزار و 418 نفر نهایی شده است.

وی ادامه داد: در مجموع در کلانشهر شیراز و شهر صدرا 213 هزار متقاضی مسکن در طرح نهضت ملی مسکن ثبت نام کرده اند که 73 هزار و 423 نفر به تایید نهایی رسیده است.

او اظهار داشت: همچنین 22 هزار و 170 متقاضی در این دو شهر واریز وجه را نیز انجام داده اند که برای 21 هزار و 258 نفر از آن‌ها تا پایان بهمن ماه جاری تحصیص پروژه انجام شده است.

مدیر کل راه و شهرسازی فارس بیان کرد: در این ارتباط تاکنون هشت هزار و 167 واحد پروانه ساخت در شهر شیراز و صدرا اخذ شده که پیش بینی می‌شود تا پایان امسال این تعداد به 21 هزار واحد پروانه برسد.

طالبان، با اشاره به اقدامات انجام شده برای تامین زمین اجرای طرح نهضت ملی مسکن در فارس افزود: مجموع این اقدامات به ویژه کوشش‌های استاندار فارس منجر به این خواهد شد که به زودی زمین مورد نیاز برای ساخت واحد مسکونی برای متقاضیان در شیراز و صدرا تامین شود.

پایان پیام/

منبع: فارس
شناسه خبر: 1003625